Jak jeździć w czasie mgły?

Opublikowano: 17-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Bycie kierowcą to bardzo odpowiedzialne zadanie. Od tego, jak zachowujemy się na drodze, zależy nie tylko nasze własne bezpieczeństwo, ale także życie i zdrowie współpasażerów i innych uczestników ruchu. Kierowca musi umieć poradzić sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak palące słońce, deszcz, śnieg lub mgła. Ta ostatnia stwarza szczególne problemy. Jej konsekwencją jest ograniczona widoczność, utrudniająca bezpieczną jazdę. Mgła, występująca głównie w jesienne poranki i wieczory, wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

Światła we mgle

Mgła to widoczny aerozol składający się z kropelek wody lub lodu, zawieszonych nad powierzchnią ziemi. W związku z tym należy unikać świateł tzw. długich. Po ich włączeniu będziemy mieć wrażenie, że oświetlamy szarą ścianę. Światło będzie się od niej odbijać i widoczność zmniejszy się jeszcze bardziej.

W tym przypadku pomoże włączenie przednich świateł przeciwmgłowych. Są one zamontowane w dolnej części pojazdu, ze względu na to, że tuż przy nawierzchni mgła jest najrzadsza. Dzięki temu światło sięgnie dalej, a my zobaczymy więcej.

Tylne światła przeciwmgłowe są według ustawodawcy obowiązkowe, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Dzięki temu widzą nas inni uczestnicy ruchu. Warto jednak pamiętać, aby nie stosować tych świateł w normalnych warunkach. Skoncentrowana wiązka światła mogłaby oślepić kierowców, którzy jadą za nami.

 

Mniejsza prędkość

Podczas mgły bardzo ciężko dostrzec dalekie obiekty, w związku z czym jakakolwiek reakcja na inne pojazdy, ludzi czy przeszkody jest znacznie opóźniona. Z tego względu należy dostosować prędkość do warunków drogowych. Jadąc wolniej, łatwiej jest skupić się na otaczających nas obiektach i w porę zareagować. Ogromne znaczenie ma droga hamowania, która podczas mgły z uwagi na zwiększoną wilgotność znacznie się wydłuża. Każdy kilometr na godzinę wolniej oznacza kolejne metry, które zaoszczędzimy w razie hamowania w sytuacji awaryjnej.

 

Niezbędny odstęp

Jazda w warunkach mgły wymaga również zwiększenia odstępu między pojazdami. Należy zachować odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na światła hamowania (stop). Mgła zaciera poczucie odległości. Gdy kierowca przed nami zaczyna hamować, my też powinniśmy. Niekiedy trudno jest ocenić, jak blisko jest jadące przed nami auto. Nie można też zapominać o samochodach za nami. Pamiętajmy, aby hamować odpowiednio wcześniej, dając tym samym szansę na odpowiednią reakcję innym kierowcom.

Mgła stwarza specyficzne warunki, trudne nawet dla doświadczonych kierowców. Najważniejszą sprawą jest zachowanie szczególnej ostrożności. Wówczas podróż z pewnością przebiegnie bez problemu.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję