Co wpływa na drogę hamowania?

Opublikowano: 17-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Droga hamowania to jeden z najważniejszych parametrów związanych z użytkowaniem samochodu. Możliwość szybkiego zatrzymania pojazdu może ograniczyć straty materialne, a w niektórych sytuacjach ocalić ludzkie życie. O długości drogi hamowania decyduje nie tylko typ, klasa czy stan techniczny pojazdu.

 

Pogoda, czyli jak szybko hamujemy w deszczu

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o długości drogi hamowania są warunki atmosferyczne. Sucha jezdnia zapewnia najszybsze hamowanie, aczkolwiek wiele zależy również od rodzaju podłoża. Przyjęło się, że mokra nawierzchnia wydłuża drogę hamowania mniej więcej o 50 proc., a zaśnieżona — nawet dwukrotnie. Oczywiście najtrudniej hamuje się na lodzie. W tym przypadku droga hamowania może być nawet czterokrotnie dłuższa.

 

Pojazd — wielka niewiadoma

Na efektywność hamowania istotny wpływ ma rodzaj pojazdu i jego stan techniczny. Duża bezwładność układu hamowania, niska jakość opon i nieodpowiedni stan hamulców to tylko niektóre czynniki mogące znacznie spowolnić wytracanie prędkości. Przy obliczaniu drogi hamowania istotną rolę odgrywa też masa pojazdu.

 

Prędkość jazdy — im wolniej, tym bezpieczniej

Największy wpływ na długość drogi hamowania ma prędkość jazdy. Droga hamowania jest wprost proporcjonalna do kwadratu prędkości. Im jedziemy wolniej, tym większa jest szansa na bezpieczne zatrzymanie samochodu. Zredukowanie prędkości oznacza również mniejsze obciążenie układu hamulcowego i opon.

 

Podłoże, czyli uwaga, na czym hamujemy

Efektywność hamowania zależy w dużym stopniu od typu podłoża, po którym porusza się auto. Najlepsze właściwości hamujące ma suchy beton, aczkolwiek w Polsce jest relatywnie niewiele dróg betonowych. Nieco gorsze (choć minimalnie) parametry wykazuje asfalt. Ze względów ekonomicznych to właśnie on jest najczęściej stosowany do budowy polskich dróg. O wiele gorsze właściwości hamujące posiada kostka bazaltowa, dlatego na takiej nawierzchni trzeba zachować szczególną ostrożność.

 

Umiejętności kierowcy

Wyszczególnione powyżej parametry mają bardzo istotne znaczenie w procesie hamowania. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko decydującą rolę odgrywa tutaj kierowca. To od jego umiejętności, refleksu i stanu zdrowia zależy, jak szybko samochód zostanie zatrzymany. Samo wciśnięcie pedału hamulca to nie wszystko. Bardzo ważne jest odpowiednie „wyczucie” auta, które pozwala kierowcy na optymalne hamowanie bez ryzyka poślizgu.

 

Podsumowanie

Na drogę hamowania wpływa wiele czynników, ale największe znaczenie mają w tym zakresie kierujący pojazdem i rozwijana prędkość. Bezpieczeństwo podczas jazdy zależy zatem głównie od kierowcy i jego umiejętności przewidywania ewentualnych zagrożeń na drodze.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję