Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Opublikowano: 31-08-2020

Wróć do spisu artykułów


Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że na drodze może zdarzyć się mniejszy lub większy wypadek. W takiej sytuacji przydają się nie tylko podstawowe umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, ale również odpowiednio wyposażona apteczka samochodowa. W wielu krajach europejskich jest ona obligatoryjna, a za jej brak można otrzymać mandat karny. W Polsce nie ma prawnego obowiązku posiadania w samochodzie apteczki pierwszej pomocy (apteczka taka jest jedynie zalecana), w związku z czym nie istnieją wytyczne dotyczące jej wyposażenia. Istnieje natomiast obowiązek niesienia pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach.

 

Dlaczego warto mieć odpowiednio wyposażoną apteczkę?

Skoro przepisy nie mówią, w co powinna być wyposażona apteczka samochodowa, dlaczego właściwie zaprzątać sobie tym głowę? Wystarczyłoby kupić pierwszą z brzegu apteczkę, bez dokładnego analizowania jej zawartości. Bagatelizowanie wyposażenia apteczki samochodowej nie jest zbyt rozsądne. Dobrze wyposażona apteczka przydaje się również w przypadku niezbyt poważnych urazów, nawet zwykłych skaleczeń, które mogą spotkać nas i naszych pasażerów w czasie podróży. A w razie poważniejszego zdarzenia drogowego odpowiednie wyposażenie apteczki może nawet uratować czyjeś życie.

 

Zawartość apteczki samochodowej

Jak skompletować odpowiednie wyposażenie apteczki samochodowej? Co powinna zawierać apteczka, aby zapewnić pomoc osobom poszkodowanym? W większości krajów europejskich przepisy dotyczące wyposażenia apteczek samochodowych są wzorowane na niemieckiej normie DIN 13164. Należy jednak podkreślić, że aby apteczka została uznana za zgodną z normą DIN 13164, poszczególne elementy jej wyposażenia muszą spełniać wymagania innych norm DIN. Skompletowana na tej podstawie apteczka powinna zawierać następujące elementy:

— Przylepiec, 5 m x 2,5 cm, 1 szt.
— Plaster z opatrunkiem, 10 cm x 6 cm, 4 szt.
— Opatrunek na opuszki palców, 4 cm x 6,5 cm, 2 szt.
— Opatrunek na palce, 12 cm x 2 cm, 2 szt.
— Plaster z opatrunkiem, 1,9 cm x 7,2 cm, 2 szt.
— Plaster z opatrunkiem, 2,5 cm x 7,2 cm, 4 szt.
— Opatrunek indywidualny mały, 6 cm x 8 cm, 1 szt.
— Opatrunek indywidualny średni, 8 cm x 10 cm, 2 szt.
— Opatrunek indywidualny duży, 10 cm x 12 cm, 1 szt.
— Chusta opatrunkowa, 40 cm x 60 cm, 1 szt.
— Chusta opatrunkowa, 60 cm x 80 cm, 1 szt.
— Kompres, 10 cm x 10 cm, 6 szt.
— Koc ratunkowy, 210 cm x 160 cm, 1 szt.
— Opaska elastyczna, 4 m x 6 cm, 2 szt.
— Opaska elastyczna, 4 m x 8 cm, 3 szt.
— Chusta trójkątna, 136 cm x 96 cm x 96 cm, 2 szt.
— Chusteczki nasączone alkoholem do dezynfekcji, 2 szt.
— Nożyczki o zaokrąglonych końcach, 14,5 cm, 1 szt.
— Rękawice jednorazowe, 4 szt.
— Instrukcja udzielania pierwszej pomocy, 1 szt.
— Spis zawartości, 1 szt.

Apteczka samochodowa nie powinna zawierać: waty, ligniny, płynów do dezynfekcji, tabletek, kropli żołądkowych, nasercowych itp., nożyczek z ostrymi końcami, agrafek ani innych ostro zakończonych przedmiotów. Wszystkie wyroby medyczne, które nie są lekami, muszą mieć oznaczenie CE. Należy również pamiętać, że po upływie daty ważności trzeba wymienić wyposażenie na nowe. Na bieżąco należy uzupełniać elementy zużyte.

 

Praktyczne cechy dobrej apteczki

Podczas wybierania apteczki samochodowej warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę, a mianowicie na to, jak prezentuje się jej opakowanie. Nie chodzi jednak o walory estetyczne, lecz o to, czy jest odpowiednio mocne. Aby mieć pewność, że zawartość apteczki jest bezpieczna i nie grozi jej zniszczenie, należy wybrać opakowanie odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję