Jak podróżować z psem?

Opublikowano: 13-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Wspólne wakacje z psem to czasami jedyne rozwiązanie dla ich właścicieli. Niestety przyjemność wspólnego wypoczynku może zostać zepsuta przez problemy logistyczne, związane najczęściej z transportem zwierzęcia do wybranego miejsca wypoczynku i z powrotem do domu. Jak zaradzić tym trudnościom?

 

Bezpieczeństwo i komfort

Zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu w czasie podróży to podstawowe zadanie właściciela psa. Obowiązkiem posiadacza zwierzęcia jest zatem przeanalizowanie wszystkich aspektów związanych z podróżą.

Po pierwsze, zwierzę musi mieć odpowiednio dużo przestrzeni. Doceniają to zwłaszcza posiadacze samochodów typu kombi. Jeśli takiego pojazdu nie mamy, możemy zaadaptować do tego celu tylną kanapę. Warto jednak pamiętać o zabezpieczeniu jej powierzchni przed pazurami, zębami i sierścią psa. Najlepiej, gdy wyłożymy ją specjalną matą ochronną, którą można zakupić w każdym dobrym sklepie weterynaryjnym.

Po drugie, pies musi mieć dostęp do odpowiedniej ilości wody i specjalnych pasów bezpieczeństwa, dzięki którym będzie mu łatwiej znieść przeciążenia panujące w aucie.

 

Woda to podstawa

Jak zapewnić psu dostęp do wody? Istnieją specjalne gadżety, które skutecznie to ułatwiają. Niektóre z nich to pomysłowe rozwiązania umożliwiające napojenie psa np. z bidonu.

Oczywiście nie zaleca się pojenia psa w trakcie jazdy. Dlatego właściciel zwierzęcia powinien zatrzymywać się regularnie, aby pies mógł się napić, „rozprostować łapy” i odpocząć. Przerwy takie warto robić co dwie lub trzy godziny. Nawiasem mówiąc, odpoczynek od często nużącej jazdy przyda się również kierowcy i innym pasażerom.

 

Gdy pies jest mały

A jeśli gabaryty zwierzęcia są stosunkowo niewielkie? Wtedy można zakupić specjalny boks transportowy, który umożliwia bezpieczny transport psa.

Oczywiście pies, jak każde inne zwierzę, musi się wcześniej z takim boksem oswoić. Dzięki temu nie będzie czuł zagrożenia w trakcie nawet najdłuższych wypadów. Niektóre modele boksów umożliwiają nawet zamontowanie pojemników na wodę lub karmę, ale z oczywistych względów takie rozwiązanie nie jest ani wygodne, ani też bezpieczne. Istotną zaletą boksów jest to, że zapewniają zwierzęciu bezpieczną pozycję podczas gwałtownego hamowania.

 

Podsumowanie

Nawet najlepsze boksy transportowe nie zastąpią rozwagi właściciela psa. Dlatego tak ważne jest, aby zatroszczyć się nie tylko o pomysłowe gadżety, ale także o odpowiednią ochronę w trakcie jazdy. W ten sposób zapewnimy nie tylko bezpieczeństwo swojemu pupilowi, ale przede wszystkim zadbamy o komfort naszej podróży.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję