Czym charakteryzują się kierunkowe klocki hamulcowe?

Opublikowano: 24-08-2020

Wróć do spisu artykułów


Klocki hamulcowe odpowiadają za skuteczne hamowanie. Jak wszystkie części eksploatacyjne, z czasem się zużywają. Oznacza to, że raz na jakiś czas po prostu należy je wymienić. Częstotliwość ich wymiany jest ściśle uzależniona od stylu jazdy, liczby pokonanych kilometrów i jakości wykonania. W ostatnim czasie dużą popularność zyskują kierunkowe klocki hamulcowe. Co je charakteryzuje?

Wyróżnia się dwa rodzaje kierunkowych klocków hamulcowych:

— klocki z wycięciem fazowym, czyli klocki fazowane, przeznaczone do montażu na przedniej osi pojazdu;

— klocki z wycięciem półksiężycowym, czyli klocki z otworem, do montażu na osi tylnej.

Różnią się one kształtem. Klocki z wycięciem fazowym mają na powierzchni ciernej wycięcie, stanowiące przejście między dwiema ostrymi krawędziami. Zadaniem tego wycięcia jest zapobieganie unoszeniu się krawędzi czołowej klocka. W związku z tym klocki zużywają się równomiernie i mniej hałasują. Klocki z wycięciem półksiężycowym mają wycięcie na tylnej płytce. Kształtem przypomina ono właśnie półksiężyc. Wycięcie pozwala tłoczkowi na swobodny ruch i dociskanie klocka hamulcowego pod odpowiednim kątem. Sprzyja to równomiernemu zużyciu klocków i zmniejsza emitowany hałas.

Kierunkowe klocki hamulcowe mają inaczej ukształtowaną powierzchnię cierną niż klasyczne klocki. W związku z tym przesyłają mniej drgań po kontakcie z tarczą hamulcową. Dzięki temu emitowany jest mniejszy hałas. To niewielka zmiana w konstrukcji klocków, która daje świetne efekty.

 

Jak to działa?

Kierunkowe klocki hamulcowe wyróżnia asymetryczny kształt. Najczęściej na każdym klocku jest umieszczona strzałka ułatwiająca jego prawidłowy montaż. Asymetria sprawia, że klocki stykają się z tarczami pod pewnym kątem. W przypadku obu rodzajów klocków kierunkowych zadaniem wycięć jest redukcja drgań powstających po kontakcie z tarczą hamulcową. To rewolucyjne podejście do tematu: mniejsze drgania to skuteczniejsze hamowanie, równomiernie zużyte klocki i mniej hałasu spowodowanego ich pracą.

 

Gdzie używa się kierunkowych klocków hamulcowych?

Powstanie kierunkowych klocków hamulcowych wiąże się z rosnącą popularnością samochodów hybrydowych i elektrycznych, zapewniających wyjątkowy komfort jazdy ze względu na bardzo cichą pracę silnika. W porównaniu z nimi emitujące hałas i wibracje konwencjonalne silniki spalinowe wypadają blado. Klocki kierunkowe eliminują hałas, drgania i inne uciążliwości, co często jest określane przy użyciu skrótu NVH (z języka angielskiego: noise, vibration, harshness). Większość użytkowników samochodów z napędem hybrydowym i elektrycznym nie chce niepotrzebnie zwiększać hałasu emitowanego przez te auta. Z tego względu wybierają oni klocki kierunkowe, które mogą zredukować drgania i hałasy.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję