Jak wybrać wycieraczki do szyb?

Opublikowano: 16-08-2020

Wróć do spisu artykułów


Bezpieczna jazda samochodem to nie tylko umiejętności kierowcy, ale także dobry stan techniczny auta. Bez doskonałej widoczności w deszczowy dzień trudno zareagować na zmieniające się warunki na drodze i łatwo spowodować wypadek. O sprawne wycieraczki samochodowe powinien zadbać każdy odpowiedzialny właściciel pojazdu.

 

Odpowiednia jakość

Od wycieraczek zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy w deszczowy dzień. Właśnie z tego powodu warto wymieniać je co roku. Zalecenie to odnosi się do obszaru całej Europy, ponieważ stałe narażenie na niesprzyjające warunki atmosferyczne prowadzi do uszkodzenia materiału, z którego są wytwarzane wycieraczki. Obecnie coraz więcej renomowanych firm dodaje do gumy specjalne środki poprawiające parametry wycieraczek. Mieszanka zapewniająca mniejsze tarcie i cichą pracę zapobiega powstawaniu nieestetycznych rys na szybach oraz zwiększa komfort jazdy. Dodawany polimer wydłuża także żywotność piór, które mimo mijających tygodni zbierają wodę tak samo dobrze jak wówczas, gdy były montowane. Oczywiście takie wycieraczki są droższe niż ich odpowiedniki z taniego kauczuku, pozwalają jednak na większe oszczędności.

 

Rodzaje wycieraczek

Obecnie na rynku są dostępne trzy podstawowe rodzaje wycieraczek samochodowych: szkieletowe, bezszkieletowe oraz hybrydowe. Wycieraczki szkieletowe charakteryzują się nieco bardziej skomplikowaną budową oraz większymi gabarytami. Są to dość trwałe i wydajne konstrukcje z ośmioma punktami docisku do szyby. Składają się z czterech profili i sztywnego metalowego ramienia przyciskającego gumowe pióro. Ich minusem jest to, że dość łatwo przymarzają do szyb i z czasem zaczynają hałasować. Ich przeciwieństwem są wycieraczki bezszkieletowe, które dociskają pióro całą swą powierzchnią. Bardziej elastyczna konstrukcja zapewnia cichą i długotrwałą pracę. Wycieraczki hybrydowe, jak wskazuje nazwa, łączą cechy wycieraczek szkieletowych i bezszkieletowych. Mogą być używane w starszych typach aut ze względu na rodzaj mocowania, wizualnie jednak bardziej przypominają wycieraczki bezszkieletowe. Ich pióra są przykryte metalową ramą, ale nie jest to tak widoczne jak w przypadku wycieraczek szkieletowych.

 

Kiedy kupić nowe wycieraczki do swojego auta?

Warto również wspomnieć o tym, kiedy powinno się wymienić wycieraczki. Wskazania do wymiany w naszej strefie klimatycznej są związane z zimą. Wycieraczki muszą wykonać olbrzymią pracę, dlatego powinniśmy zamontować nowe elementy przed przyjściem mrozów. Należy pamiętać, że stan zużycia wycieraczek można łatwo ocenić po jakości ich pracy. Pozostawianie smug świadczy o nieprawidłowym przyleganiu wycieraczek do tafli szyby i wskazuje na konieczność ich wymiany. Można dokonać jej u mechanika, w większości przypadków jednak każdy właściciel samochodu jest w stanie zamontować nowe wycieraczki bez niczyjej pomocy. Trzeba jednak zakupić modele odpowiednie do danego auta. Ważny jest także rozmiar, ponieważ zbyt długie wycieraczki nie będą w stanie pracować, a zbyt krótkie pozostawią wodę na środku szyby.

Zazwyczaj kierowcy zapominają o wymianie wycieraczek, chociaż powinni to robić regularnie. Nowe pióra lepiej ściągają wodę i śnieg, są cichsze i nie rysują przedniej szyby. Wymiana wycieraczek na nowe zwiększa komfort jazdy i zapewnia bezpieczeństwo w przypadku niesprzyjającej aury. Warto jednak kupić wycieraczki dobrej jakości i przeznaczone do danego modelu samochodu.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję