Jak dbać o sprzęgło?

Opublikowano: 29-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Sprawny samochód to brak zmartwień i stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji w skali miesiąca. Niestety taka dobra passa czasem zwyczajnie się kończy i na horyzoncie zaczynają się pojawiać mniejsze lub większe usterki. Kiedy awaria dotyczy sprzęgła, każdemu kierowcy robi się gorąco. Dlaczego? Bo to jeden z droższych układów. Warto zatem dowiedzieć się więcej o tym, jak na co dzień dbać o sprzęgło. Kilka dobrze wdrożonych praktyk może zaoszczędzić wielu kłopotów, zwłaszcza gdy nasz samochód ma za sobą sporo kilometrów.

Zadanie sprzęgła to czasowe odłączenie silnika od układu napędowego, co pozwala na płynną zmianę przełożenia przy ciągłej pracy silnika. Niewłaściwe korzystanie ze sprzęgła może prowadzić do poważnych uszkodzeń, a nawet do unieruchomienia auta. Jak zatem poprawnie obchodzić się ze sprzęgłem?

Nadmierne obciążenie okładzin sprzęgła grozi jego przepaleniem. W takim przypadku należy wymienić tarczę, co wiąże się z koniecznością demontażu skrzyni biegów. Do błędów najczęściej popełnianych przez kierowców należy zbyt gwałtowne ruszanie z miejsca. Ruszanie z piskiem opon, zazwyczaj w celu przyciągnięcia powszechnej uwagi, najlepiej sobie zwyczajnie darować. Krótkotrwała uciecha z takiego efektownego spektaklu nie jest warta ogromnych kwot, które trzeba potem wydać na naprawę.

Do szybszego zużycia okładzin dochodzi również wówczas, gdy kierowca używa pedału sprzęgła do innych celów niż zmiana biegów. Wielu kierowców z niewiadomych przyczyn trzyma nogę na pedale sprzęgła podczas jazdy. Pedał sprzęgła w żadnym razie nie jest podpórką na stopę. Należy unikać ruszania przy wysokich obrotach silnika i gwałtownego puszczania pedału sprzęgła. Pamiętajmy również, aby przed rozpoczęciem jazdy całkowicie opuścić hamulec ręczny. Podczas zmiany biegów należy dociskać pedał sprzęgła do końca. Gdy stoimy przed sygnalizacją świetlną lub w korku, wrzućmy luz, zamiast czekać z włączonym biegiem. Paniom odradza się prowadzenie pojazdu w butach na wysokim obcasie. Obuwie na płaskiej podeszwie zapewnia większe bezpieczeństwo i pozwala uniknąć jazdy na tzw. półsprzęgle. Największą wagę do prawidłowej techniki jazdy powinni przywiązywać właściciele starszych samochodów. W takich autach awaria może zdarzyć się w każdej chwili, a wymiana pewnych elementów niejednokrotnie może przewyższać wartość samochodu.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję