Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon samochodowych?

Opublikowano: 14-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Zakup opon należy do najważniejszych decyzji podejmowanych przez właścicieli aut. Ze względu na istotny wpływ ogumienia na prowadzenie samochodu i jego osiągi należy podejść do niej w sposób wszechstronny i kompleksowy. Trzeba uwzględnić m.in. przyczepność, bieżnik, opory toczenia i szybkość zużywania się opony. Najważniejsze parametry opony są podane na etykiecie oraz na ścianie bocznej samej opony.

 

Jak czytać etykiety opon?

W 2012 r. na obszarze Unii Europejskiej wprowadzono wymóg podawania na etykietach opon informacji o efektywności pod względem zużycia paliwa, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomie emitowanego hałasu. W przypadku oporów toczenia symbol A oznacza wartość najniższą (czyli najwyższą efektywność energetyczną), a symbol G wartość najwyższą (czyli najniższą efektywność energetyczną), przy czym symbol D nie jest używany. W przypadku przyczepności na mokrej nawierzchni symbol A oznacza najkrótszą, a symbol F najdłuższą drogę hamowania (przy czym symbole D i G nie są używane). W przypadku emitowanego hałasu jego poziom określa się przez umieszczenie jednej (niski), dwóch (średni) lub trzech (wysoki) linii obok symbolu głośnika i podaje się wartość w decybelach.

 

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Na ściance bocznej opony znajdują się zakodowane informacje o niektórych parametrach opony. Dzięki temu kierowca jest w stanie dobrać optymalną oponę do swojego samochodu.

Znajdziemy tam między innymi informacje na temat rozmiaru opony w postaci ciągu znaków alfanumerycznych, na przykład 205/55R16. Trzy pierwsze cyfry to szerokość opony wyrażona w milimetrach, dwie kolejne cyfry oznaczają tzw. profil opony, czyli jej wysokość, określoną jako procent szerokości. Litera R informuje o tym, że opona ma konstrukcję radialną (w przypadku diagonalnej stosuje się literę D), a dwie cyfry z prawej strony oznaczają średnicę felgi w calach.

Obok rozmiaru opony znajduje się oznaczenie indeksów nośności i prędkości w postaci ciągu znaków alfanumerycznych, na przykład 91V. Wskazuje on maksymalne dopuszczalne obciążenie jednej opony (oznaczone dwiema lub trzema cyframi) przy maksymalnej dopuszczalnej dla danej opony prędkości (oznaczonej literą). Dokładna interpretacja tego ciągu znaków wymaga jednak skorzystania z tabel indeksów nośności i prędkości, w których do danego oznaczenia przypisane są odpowiednie wartości masy i prędkości. W przypadku oznaczenia 91V obciążenie na jedną oponę nie może przekraczać 615 kg przy prędkości 240 km/h.

Aby określić wiek opony, musimy ustalić datę jej produkcji. Na ściance bocznej opony należy odszukać ciąg alfanumeryczny rozpoczynający się od liter DOT. Ostatnie w tym ciągu są cztery cyfry oznaczające datę produkcji opony. Dwie ostatnie z nich informują o roku produkcji, a dwie pierwsze o tygodniu tego roku, na przykład „1020” oznacza, że oponę wyprodukowano w dziesiątym tygodniu 2020 roku.

Należy wybierać opony zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Informacje o zalecanych rozmiarach opon umieszczane są na słupku od strony kierowcy, na klapce wlewu paliwa lub po prostu w instrukcji obsługi. Dopuszczalne jest stosowanie zamienników, ale ich średnica zewnętrzna nie może się różnić od zalecanej o więcej niż -2% i +1,5%. Zdecydowanie zaleca się zakładanie takich samych opon na wszystkie koła, co pozwala na zachowanie osiągów i możliwości panowania nad pojazdem.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję