Jak zmniejszyć zużycie paliwa?

Opublikowano: 19-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Kierowcy bardzo często zapominają o zasadach związanych z ekonomiczną jazdą. Z niewiadomych przyczyn wielu z nich popełnia podstawowe błędy, które nie pozwalają na utrzymanie spalania na odpowiednio niskim poziomie. Nie wiąże się to przecież z dodatkowymi kosztami, wystarczy odrobina dobrej woli. Co robić, aby auto zużywało mniej paliwa?

 

Oszczędność na samym starcie

Wielu kierowców ma nawyk rozgrzewania silnika już na postoju. Oczywiście nie jest to dobre rozwiązanie. Olej silnikowy jest stosunkowo szybko rozprowadzany po silniku. Oznacza to, że małe obciążenia przy normalnej jeździe w żaden sposób mu nie zaszkodzą. Ponadto zaleca się spokojną jazdę po starcie. Wtedy zarówno silnik, jak i katalizator będą w stanie uzyskać odpowiednią temperaturę.

 

Wyłączenie silnika na postoju

W nowoczesnych autach coraz częściej można znaleźć systemy Start/Stop. Ich zadaniem jest wyłączanie silnika na postoju w celu oszczędzania paliwa. Należy pamiętać, że samochody, które nie zostały wyposażone we wspomniany system, nie są przystosowane do częstego wyłączania i uruchamiania. Według obliczeń wyłączenie silnika będzie się opłacać podczas postoju, który będzie dłuższy niż 20 sekund.

 

Styl jazdy

Wraz ze wzrostem prędkości samochodu rosną jednocześnie opory aerodynamiczne. Należy mieć świadomość, że dla aut osobowych opór powietrza ma istotne znaczenie po przekroczeniu prędkości wynoszącej 70 km/h. Oznacza to, że zdecydowanie bardziej efektywnym rozwiązaniem będzie pokonanie tej samej trasy z prędkością 90-100 km/h niż 110-120 km/h.

 

Regularny serwis

Warto wiedzieć, że stare filtry powietrza czy świece mogą przyczynić się do zwiększenia zużycia paliwa nawet o 10 proc. Koniecznie należy regularnie sprawdzać także stan opon i hamulców. Kierowcy nie mogą również zapominać o wymianie oleju silnikowego.

 

Obciążenie pojazdu

Należy mieć świadomość, że większa masa samochodu oznacza większe zużycie paliwa. Rekomendowane jest zatem regularne opróżnianie bagażnika z niepotrzebnych przedmiotów. Pozbycie się z bagażnika ładunku o masie 20 kg może spowodować zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 0,2 l na 100 kilometrów.

 

Długie trasy

Osoby, którym zależy na niskim zużyciu paliwa, nie mogą zapominać, że zdecydowanie najlepsze rezultaty przynosi jazda z równomierną prędkością. Należy unikać gwałtownego hamowania. W przypadku dostrzeżenia ciężarówki zaleca się zdjąć nogę z pedału gazu znacznie wcześniej, aby wyrównać prędkość bez konieczności używania hamulców. Warto się również upewnić, że będzie możliwe wyprzedzenie innych pojazdów bez redukowania prędkości. Na terenach pagórkowatych zalecane jest utrzymywanie stałej prędkości.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję