Kiedy wymieniać olej przekładniowy?

Opublikowano: 15-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że samochód musi być poddawany okresowym naprawom i pracom konserwacyjnym. Do najważniejszych czynności mających wpływ na działanie samochodu należy wymiana oleju. Co prawda większość z nas doskonale pamięta, aby wymienić olej silnikowy, lecz niestety bardzo często zapominamy o wymianie oleju w skrzyni biegów.

 

Jakie funkcje pełni olej w skrzyni biegów?

Olej w skrzyni biegów ma to samo zadanie co olej w silniku: zapewnia odpowiednie smarowanie wszystkich części ruchomych, dzięki czemu nie dochodzi do ich zbyt szybkiego zużywania. Silnik samochodowy pracuje w znacznie szerszym i bardziej skomplikowanym zakresie niż skrzynia biegów, co powoduje, że olej silnikowy musi być wymieniany stosunkowo często. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba wymieniać oleju w skrzyni biegów.

 

Dlaczego warto wymieniać olej w skrzyni biegów?

Olej w skrzyni biegów wymienia się po to, aby zapewnić jej prawidłowe działanie i zwiększyć jej żywotność. Wiele osób ma wątpliwości, czy trzeba wymieniać olej również wtedy, gdy samochód jest wyposażony w skrzynię automatyczną. Jak się okazuje, zasada smarowania w manualnych i automatycznych skrzyniach biegów jest mniej więcej taka sama, a to oznacza, że wymiana oleju konieczna jest w obu przypadkach.

 

Jakie są zalecenia producenta?

Co ciekawe, producenci nowoczesnych samochodów często nie przewidują potrzeby wymiany oleju przekładniowego. Według nich olej wlewany fabrycznie powinien wystarczyć na cały okres użytkowania skrzyni biegów. Czy jest tak naprawdę? Nie do końca, ponieważ, choć olej nie ma dostępu do paliwa, jak w przypadku silnika, ani nie pracuje w tak trudnych warunkach, mimo wszystko z czasem się zużywa. Przede wszystkim traci swoją lepkość i pojawiają się w nim opiłki metalu. Z czasem dochodzi do pogorszenia innych parametrów, co może doprowadzić do nieprawidłowego działania skrzyni biegów, a w efekcie nawet do jej uszkodzenia.

 

Jak wygląda rzeczywistość?

Dlatego też, mimo zapewnień producenta o braku konieczności wymiany oleju, powinno się to robić w miarę regularnie. Jaki czas lub przebieg brać pod uwagę? Najlepszym rozwiązaniem jest wymienianie oleju w skrzyni biegów mniej więcej co 80-100 tysięcy kilometrów. Gwarantuje to możliwie najlepsze właściwości oleju. Jeśli jednak samochód nie ma zbyt dużego przebiegu, dobrze jest wymieniać olej w skrzyni raz na 7 lat. Właśnie taki okres według zapewnień producentów olejów przekładniowych pozwala na zachowanie odpowiednich właściwości eksploatacyjnych.

Warto pamiętać o wymianie oleju przekładniowego, ponieważ nie jest to ani specjalnie trudne, ani drogie, a może uchronić przed naprawdę ogromnymi kosztami związanymi z naprawą lub wymianą skrzyni biegów.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję