Czy warto pompować koła azotem?

Opublikowano: 08-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Każdy kierowca zawsze na pierwszym miejscu powinien stawiać bezpieczeństwo jazdy. Odpowiednio napompowane koła zapewniają nie tylko stabilizację na każdej nawierzchni, ale mają również ogromne znaczenie dla przyczepności. Od pewnego czasu coraz popularniejsze wśród kierowców jest pompowanie kół azotem. Co warto wiedzieć na ten temat?

Na temat pompowania kół azotem można przeczytać bardzo wiele sprzecznych opinii. Z pewnością częściowo wynikają one z tego, że to rozwiązanie generuje pewne koszty, natomiast powietrzem możemy napełnić koła bezpłatnie i praktycznie na każdej stacji benzynowej. Dla wielu osób jest to zatem wyłącznie zbędny wydatek. Czy jest tak rzeczywiście?

Okazuje się, że napełnianie kół azotem pozwala na znaczne obniżenie kosztów związanych z eksploatacją samochodów. W wielu badaniach i testach wykazano bowiem, że znacznie wzrasta żywotność opon pompowanych azotem. Poza tym zwiększa się bezpieczeństwo i komfort jazdy. Od wielu lat azotem napełnia się koła w samochodach przewożących bardzo duże ładunki.

Co zapewnia azot w oponie? Przede wszystkim ciśnienie w oponach napełnionych azotem utrzymuje się nawet trzykrotnie dłużej niż w oponach pompowanych powietrzem. Azot zapewnia stabilne utrzymywanie poziomu ciśnienia w kole na dłuższych trasach, lepiej reaguje na zmiany temperatury i zmniejsza ryzyko wystrzału opony podczas intensywnej eksploatacji. Dlatego właśnie azot stosuje się w oponach przeznaczonych do pojazdów biorących udział w wyścigach Formuły 1.

Aby uzupełnić poziom gazu, np. gdy spadnie ciśnienie w oponach, trzeba udać się na stację dysponującą odpowiednim sprzętem do napełniania opon azotem. To może stanowić pewne utrudnienie. Koszty związane z pompowaniem kół azotem nie są aż tak bardzo wysokie. Można natomiast naprawdę wiele zyskać. Napełnianie kół azotem może być szczególnie opłacalne dla kierowców zawodowych, ponieważ korzyści są odczuwane dopiero po pewnym czasie i przejechaniu większej liczby kilometrów. To dobry pomysł również wtedy, gdy w swoim samochodzie mamy komplet drogich opon i zależy nam na tym, aby je jak najdłużej użytkować.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję