Co to jest VIN?

Opublikowano: 13-06-2020

Wróć do spisu artykułów


VIN to skrót od angielskiego terminu Vehicle Identification Number, czyli „numer identyfikacyjny pojazdu”. To numer nadawany każdemu samochodowi, zawierający najważniejsze informacje na jego temat. Jest charakterystyczny dla danego samochodu i stanowi jego unikatowe oznaczenie. Pozwala nie tylko zidentyfikować dany pojazd, ale także sprawdzić jego historię.

Numery VIN stosowane są od 1981 roku według ujednoliconego standardu przez producentów samochodów na całym świecie. W Unii Europejskiej stosowany jest format zapisu ISO-3779. W Ameryce Północnej wykorzystuje się inny format, jednak jest on kompatybilny z tym stosowanym w Europie.

 

Gdzie można znaleźć numer VIN?

Numer VIN można znaleźć w kilku miejscach. W dowodzie rejestracyjnym pojazdu znajduje się on w polu oznaczonym literą „E”. Należy pamiętać, że numer VIN w dowodzie rejestracyjnym musi być zgodny z numerem umieszczonym na pojeździe.

Zgodnie z przepisami numer VIN powinien znajdować się na stałym elemencie samochodu. Producenci aut zwykle umieszczają numer VIN w miejscach, które uniemożliwiają jego zmianę, a jednocześnie pozwalają na odczytanie go nawet w razie poważnego uszkodzenia nadwozia. W związku z tym numer VIN przeważnie można znaleźć na przegrodzie czołowej, przy kielichu przedniego zawieszenia, na szkielecie nadwozia przy błotniku, progu, podłodze bagażnika, a w przypadku samochodów terenowych także na ramie. Numer VIN widoczny jest także na tabliczkach i nalepkach oraz w okienku szyby przedniej.

 

Ile znaków ma numer VIN?

Standardowo numer VIN składa się z 17 znaków. Są to zarówno cyfry, jak i litery, przy czym w numerze VIN nie występują litery I, O oraz Q. Zdarza się jednak, że nadwozie pojazdu ma krótszy numer, składający się z 12 znaków. Oznacza to, że numer VIN został nadany ponownie, na przykład z powodu uszkodzenia lub nieczytelności pierwotnego numeru. Inna liczba znaków może dotyczyć także samochodów zabytkowych, produkowanych przed 1981 rokiem, kiedy rozpoczęto stosowanie ujednoliconego standardu dla numerów VIN.

 

Z czego składa się numer VIN?

Numer VIN zawiera zakodowane informacje, które pozwalają na dokładną identyfikację samochodu. Jakie to dane?

Według normy ISO numer VIN składa się z trzech sekcji:

Pierwsze 3 znaki to sekcja WMI (World Manufacturer Identifier), zawierająca zakodowane informacje na temat regionu i nazwy producenta pojazdu, np. Toyota ma oznaczenie JT, a Peugeot VF3.

Znaki na pozycjach od 4 do 9 to sekcja VDS (Vehicle Descriptor Section), odnosząca się do typu pojazdu. Zawiera informacje o konstrukcji i rodzaju nadwozia samochodu. Producenci stosują w tym przypadku oznakowanie indywidualne.

Znaki na pozycjach od 10 do 17 to sekcja VIS (Vehicle Identifier Section), zawierająca zakodowane informacje dotyczące indywidualnego egzemplarza pojazdu: roku produkcji, zastosowanego silnika, napędu itd. Znaki te mogą prezentować także numer porządkowy danego samochodu nadany w fabryce.

W jaki sposób można rozszyfrować numer VIN? Aby dowiedzieć się, jakie informacje są zakodowane w numerze VIN, można skorzystać ze specjalnych dekoderów dostępnych w Internecie. Wystarczy wpisać numer VIN pojazdu, aby otrzymać natychmiastową odpowiedź.

 

Do czego stosuje się numer VIN?

Numer VIN może być wykorzystany do sprawdzenia informacji dotyczących pojazdu przy jego zakupie. Dzisiaj podawanie tego numeru stało się standardem przy transakcjach dotyczących pojazdów używanych. Za pomocą numeru VIN można sprawdzić historię pojazdu. Jest to możliwe także w Internecie. To duże udogodnienie dla osób zdecydowanych na zakup auta używanego.

Dzięki ogólnodostępnym bazom za pomocą numeru VIN można sprawdzić między innymi:

— Informacje dotyczące historii pojazdu, w tym wypadków.

— Przeznaczenie pojazdu, np. czy był wykorzystywany jako taksówka.

— Informacje o aktualnym stanie licznika i ewentualnych korektach licznika.

— Status pojazdu: niekradziony, kradziony.

— Archiwalne zdjęcia pojazdu.

Warto pamiętać, że należy zawsze porównywać numer VIN umieszczony na pojeździe z numerem uwidocznionym w dowodzie rejestracyjnym. Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję