Jak dbać o uszczelki?

Opublikowano: 05-06-2020

Wróć do spisu artykułów


Uszczelki w samochodzie odgrywają bardzo ważną rolę, ale niestety są dość często niedoceniane przez kierowców. Odpowiednio wyprofilowane, wykonane najczęściej z gumy, niekiedy wzmacniane elementami metalowymi, tworzą barierę między wnętrzem auta a jego otoczeniem zewnętrznym. Jak powinna wyglądać prawidłowa konserwacja uszczelek? Kiedy warto rozważyć ich wymianę?

 

Uszczelki w samochodzie — co warto wiedzieć?

Głównym zadaniem uszczelek jest zapobieganie przedostawaniu się do wnętrza samochodu zanieczyszczeń i wilgoci, a także hałasu. Dzięki sprawnym uszczelkom można uniknąć korozji, dlatego też konserwacja tych elementów jest tak ważna. Należy pamiętać o tym, że trwałość uszczelek zależy nie tylko od jakości ich wykonania, ale również od zachowania poszczególnych kierowców. Systematyczna konserwacja uszczelek jest najprostszym sposobem, aby znacznie wydłużyć ich żywotność.

 

Jak wygląda pielęgnacja uszczelek w aucie?

Podczas mycia auta warto skupić się nie tylko na karoserii i kabinie, ale także zwrócić uwagę na uszczelki. Z praktycznego punktu widzenia najważniejszą rolę odgrywają uszczelki, które umieszczone są w tzw. rynnach. W dużej mierze to właśnie ich kluczowym zadaniem jest odprowadzanie wody, dlatego też warto zadbać o to, aby były w dobrym stanie. Odklejone uszczelki bez większego problemu można ponownie zamocować w wyznaczonym miejscu. Należy zadbać o to, aby umieścić je w odpowiednich prowadnicach.

 

Konserwacja uszczelek

Jeszcze kilka lat temu do konserwacji uszczelek kierowcy wykorzystywali przede wszystkim wazelinę, która doskonale zabezpiecza drzwi przed zamarzaniem. Niestety pozostawia ona nieprzyjemnie tłuste powierzchnie. Obecnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych preparatów do konserwacji uszczelek. Godne uwagi są przede wszystkim produkty, które posiadają dodatek silikonu. Przed skorzystaniem z tych preparatów należy uszczelki dokładnie oczyścić i osuszyć.

 

Zakup nowych uszczelek

Utrata elastyczności i trwałe odkształcenia są pierwszymi sygnałami, że uszczelki wymagają konserwacji. Niestety nawet oryginalne uszczelki od renomowanego producenta są podatne na uszkodzenia. Mowa tutaj głównie o uszczelkach, które umieszczone są bezpośrednio na dolnych krawędziach drzwi lub przy pokrywie bagażnika. Przy większych rozdarciach jedynym ratunkiem jest tak naprawdę zakup nowych uszczelek. Na szczęście wymiana starych uszczelek na nowe nie jest kłopotliwa i z tym zadaniem poradzi sobie praktycznie każdy. Koszt zakupu nowych uszczelek nie jest wielki, dlatego też nie warto na nich oszczędzać.



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję