Jak wybrać opony letnie?

Opublikowano: 02-06-2020

Wróć do spisu artykułów


Kontrola opon należy do podstawowych czynności dla większości właścicieli samochodów. Odpowiedni stan ogumienia to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa jazdy. Jeśli zauważymy, że opony w naszym aucie są spękane, mają starty bieżnik lub po prostu są starsze, warto wymienić je na nowe.

 

Opony na lato, czyli jakie?

W przypadku opon sezonowych przeznaczonych do użytkowania latem stosuje się specjalną mieszankę. Jest ona twardsza niż mieszanka na opony zimowe, co wpływa na lepsze osiągi w cieplejszych miesiącach. Ogumienie letnie musi zapewniać właściwą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni, dlatego też bieżnik jest odpowiednio wyprofilowany, aby dobrze radzić sobie w zróżnicowanych warunkach.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich?

Przy zakupie opon na lato należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. O czym warto pamiętać?

 

Rozmiar. Zalecany rozmiar opon do naszego pojazdu odnajdziemy na tabliczce znamionowej, w instrukcji obsługi pojazdu lub na obecnie używanych oponach. Informacje na temat rozmiaru opony są zakodowane w postaci ciągu znaków alfanumerycznych, na przykład 195/55R16. Pierwsze trzy cyfry oznaczają szerokość opony w milimetrach, dwie kolejne to tzw. profil opony, czyli jej wysokość, wyrażona jako procent szerokości. Litera R świadczy o tym, że mamy do czynienia z oponą o konstrukcji radialnej (w przypadku opon o konstrukcji diagonalnej stosuje się literę D). Dwie cyfry po prawej stronie litery R to średnica felgi wyrażona w calach.

 

Klasa (segment). Umowny podział na klasy (bądź segmenty) pozwala użytkownikom określić poziom ceny i jakości w odniesieniu do opon odpowiednich do danego pojazdu.

Opony klasy ekonomicznej (budżetowej) są odpowiednie do samochodów ze słabszymi silnikami i głównie do jazdy po mieście. Najbardziej znane marki opon klasy ekonomicznej: Barum, Dębica, Imperial, Kormoran, Nexen, Sava.

Opony klasy średniej są przeznaczone głównie do samochodów klasy średniej i mają najbardziej uniwersalne zastosowanie. Należą do nich między innymi: BFGoodrich, Firestone, Fulda, Hankook, Kleber, Uniroyal.

Opony klasy premium są polecane dla wymagających kierowców, a także w przypadku samochodów o większej mocy. Do najbardziej znanych marek należą: Bridgestone, Continental, Dunlop, Goodyear, Michelin, Nokian, Pirelli.

 

Rodzaj bieżnika. Tańsze modele posiadają bieżnik symetryczny. Opony wyższej klasy mają asymetryczny wzór bieżnika, który wpływa na lepsze parametry: skuteczniejsze odprowadzanie wody i większą przyczepność.

 

Data produkcji. Datę produkcji można odnaleźć na oponie. Na ściance bocznej opony należy odszukać ciąg alfanumeryczny rozpoczynający się od liter DOT. Cztery ostatnie cyfry w tym ciągu oznaczają datę produkcji opony. Dwie ostatnie z nich informują o roku produkcji, a dwie pierwsze o tygodniu tego roku, na przykład „1120” oznacza, że opona została wyprodukowana w jedenastym tygodniu 2020 roku. Trwałość ogumienia na lato to około 5-6 lat od daty produkcji.

 

Etykieta unijna. Od 2012 r. na obszarze Unii Europejskiej obowiązuje wymóg podawania na etykietach opon informacji o efektywności pod względem zużycia paliwa, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomie emitowanego hałasu. W przypadku oporów toczenia symbol A oznacza wartość najniższą (czyli najwyższą efektywność energetyczną), a symbol G wartość najwyższą (czyli najniższą efektywność energetyczną), przy czym symbol D nie jest używany. W przypadku przyczepności na mokrej nawierzchni symbol A oznacza najkrótszą, a symbol F najdłuższą drogę hamowania (przy czym symbole D i G nie są używane). W przypadku emitowanego hałasu jego poziom określa się przez umieszczenie jednej (niski), dwóch (średni) lub trzech (wysoki) linii obok symbolu głośnika i podaje się wartość w decybelach.

 

Opinie i testy. W podjęciu ostatecznej decyzji bardzo pomocne mogą być opinie użytkowników oraz testy opon, które są dostępne w sieci. Na podstawie testów przeprowadzanych przez różne organizacje, m.in. niemiecki automobilklub ADAC, powstają rankingi najlepiej ocenianych opon. Warto zapoznać się z ocenami opon letnich w poszukiwanym rozmiarze.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję