Za co najczęściej dostajemy mandaty karne?

Opublikowano: 28-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Popełniane przez kierowców wykroczenia to zarówno przewinienia błahe, często wynikające z niedopatrzenia, jak i te poważniejsze, wiążące się z dotkliwymi konsekwencjami. Niestety nie wszyscy mamy świadomość konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Dość liczna grupa kierowców uważa, że przepisy ograniczają ich wolność, i nie zamierza się do nich stosować. Takie podejście stanowi zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Warto więc uświadomić sobie, po co to wszystko, i zacząć przestrzegać przepisów, nie tylko ze względu na wysokie kary pieniężne i punkty karne.

 

Najczęstsze przewinienia

Zdecydowanie najczęściej mandaty drogowe otrzymujemy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości i niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Wiele przewinień uchodzi kierowcom na sucho, musimy jednak mieć świadomość konsekwencji: nie tylko możliwości otrzymania mandatu i punktów karnych, ale także prawdopodobieństwa spowodowania wypadku. Należy więc przede wszystkim zdać sobie sprawę, na co narażamy siebie i innych. Z takim podejściem o wiele łatwiej będzie skupić się na tym, aby nie popełniać błędów. Coraz częściej zdarza się również jazda pod wpływem alkoholu i różnego rodzaju środków odurzających. W takim przypadku znacznie wydłuża się nasz czas reakcji w razie kłopotów na drodze, co może skończyć się tragicznie nie tylko dla nas samych.

 

Wysokość mandatu

Gdy popełnimy określone wykroczenie, musimy się liczyć z karą przewidzianą w taryfikatorze mandatów i punktów karnych. W taryfikatorze ujęto zarówno minimalne, jak i maksymalne kary za dane wykroczenie. Wprawdzie wszystko zależy od okoliczności, ale naprawdę nie warto ryzykować, ponieważ w niektórych sytuacjach musimy się liczyć z poważną karą finansową i wysoką liczbą punktów karnych. Najostrzej karane są przewinienia związane z parkowaniem na miejscu dla niepełnosprawnych (maksymalnie nawet 800 złotych i 7 punktów karnych), przekroczeniem dopuszczalnej prędkości (nawet 500 złotych i 10 punktów karnych) i niezachowaniem należytej ostrożności na przejściu dla pieszych (również do 500 złotych i 10 punktów karnych).

Punkty karne i mandaty to tylko jeden z elementów zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego. Do przestrzegania przepisów dużo bardziej powinna nas mobilizować świadomość, że nasze nieodpowiedzialne zachowanie może pozbawić kogoś życia lub zdrowia. Warto podejść do tego trzeźwo i racjonalnie. Należy pamiętać, po co przepisy zostały stworzone i jaki jest cel stosowania mandatów i punktów karnych.



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję