Jak wybrać bagażnik dachowy?

Opublikowano: 27-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Wyjeżdżając na wymarzony urlop wraz z rodziną, z pewnością staniemy przed wyzwaniem zapakowania wszystkich bagaży. Jeśli mamy małe dzieci, musimy zabrać ze sobą wózek, fotelik i inne tego rodzaju akcesoria. W takiej sytuacji warto pomyśleć o dodatkowym bagażniku dachowym.

 

Sposób montażu

Bagażnik należy zamontować na dachu samochodu. W związku z tym w pierwszej kolejności trzeba dobrać zestaw bazowy dopasowany do rodzaju dachu. We współczesnych samochodach wyróżniamy dachy z relingami, dachy z punktami montażowymi oraz dachy płaskie.

W zależności od rodzaju dachu musimy wybrać odpowiedni osprzęt. Najłatwiejsze zadanie będą mieć właściciele aut z relingami. Można na nich bezpośrednio montować łapy i belki. W przypadku dachu z punktami montażowymi trzeba będzie zastosować odpowiednie łączniki, a w przypadku dachu płaskiego bagażnik będzie montowany do jego krawędzi.

 

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając bagażnik dachowy, należy zwrócić uwagę na jego pojemność i ładowność oraz porównać te wartości z danymi technicznymi zapisanymi w odpowiednich rozdziałach instrukcji naszego auta. Ważne jest również dopasowanie wymiarów bagażnika do wielkości użytkowanego pojazdu. Całkowita długość bagażnika nie powinna być większa od długości dachu.

Jeśli planujemy dalekie podróże, warto zainwestować w bagażnik o opływowym kształcie. Pozwoli to zmniejszyć poziom hałasu generowanego podczas jazdy. Na krótszych trasach lub przy używaniu dodatkowego schowka jedynie sporadycznie nie stanowi to dużego problemu. Przy częstym użytkowaniu jednak staje się uciążliwe dla podróżujących pojazdem.

 

Warto wiedzieć

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Podczas przeglądania różnych ofert warto się zainteresować, czy dane produkty mają wszelkie niezbędne certyfikaty. W razie kolizji na auta, które w niej uczestniczą, działają ogromne siły i przeciążenia. Bagażnik, który wieziemy na dachu, jest zazwyczaj dodatkowo obciążony naszym bagażem. Taki stan rzeczy sprawia, że wolelibyśmy wiedzieć, jak się zachowa podczas kolizji. Tego samego oczekujemy od aut: aby wszelkie systemy bezpieczeństwa sprawiły, że ewentualne uszczerbki na zdrowiu będą możliwie najmniejsze. Dlatego na zakupionym przez nas bagażniku dachowym powinny się pojawić odpowiednie oznaczenia poświadczające spełnienie określonych wymagań dotyczących bezpieczeństwa.

Samochody są coraz szybsze, a komfort jazdy coraz większy. Czasami łatwo zapomnieć, że podczas podróży może się wydarzyć wiele nieprzewidzianych rzeczy. Jeśli właściwie dobierzemy bagażnik, dodatkowa przestrzeń bagażowa będzie dla nas komfortowa i nie spowoduje zwiększonego zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Odpowiednie mocowanie oraz pewność co do reakcji na duże przeciążenia sprawi, że nie będziemy się martwić o dodatkowy element w trakcie podróży. Niech każdy wyjazd oznacza dla nas wyłącznie przyjemność, a jedyne nasze zmartwienie stanowi poszukiwanie dobrego lokalu gastronomicznego na trasie.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję